PLATAN KLONOLISTNY
W pobliżu wschodniego końca bindaża lipowego, rośnie jedyny na terenie paru okaz Platanu klonolistnego Platanus x hispanica vel Platanus arcerifolia. W Sopocie istnieje wyjątkowy na tle Trójmiasta, mikroklimat pozwalający na doskonałe warunki wzrostu importowanych, bardziej delikatnych gatunków zieleni ozdobnej, na przykład magnolii a także platanów.

Platan jest stosunkowo odporny na warunki miejskie, ale musi mieć odpowiednią temperaturę w ciągu całego roku. Między innymi nie powinno być silnych mrozów.
W Sopocie platany czują się doskonale. Na przykład wiele wspaniałych okazów platanów można znaleźć w Sopocie na ul. Kościuszki. Równie wspaniale czuje się platan w parku przy ul. J. Goyki. Szkoda, że tylko jeden.
Platan jest pięknym i efektownym wizualnie drzewem. Po pierwsze – posiada korę łuszczącą się, niejako w „ciapki”. Wydaje się, że zrzuca skórę albo choruje. Bardzo często niepokoi to niedoświadczonych obserwatorów. Szczęśliwie jest to jego naturalna i jakże efektowna cecha. Patrząc z oddali pień i kora są białawe, rozjaśnione i od razu widać gdzie wśród innych drzew rośnie platan. Zaletą wizualną platana jest też to, że jako zbliżony do gatunku klonów – rośnie równie szybko i po o wiele krótszym czasie niż na przykład dąb, może ciszyć oko potężną posturą. Cennym efektem plastycznym jest też to, że liście platana są bardziej delikatnie zielone niż jego pobratymca – kolonu czy jawora.
Platan rosnący w parku przy ul. J.Goyki jest pięknym, okazałym i zdrowym drzewem. Jednak w tym roku zauważono niekorzystne zjawisko, prawdopodobnie spowodowane wiosennymi przymrozkami. Ulistnienie naszego platana stało się nieco rzadsze, jak gdyby część pączków liści zniknęła. Być może spowodowane zostało to późno-wiosennymi przymrozkami. Miejmy nadzieję, że to jest powód ażurowości korony platana w tym roku a nie nieznana choroba. Trzeba poczekać do następnego lata. Jeśli wszystko będzie dobrze, to nasz platan będzie zachwycał swoją okazałością i potęgą rozległej korony.
A na zakończenie ćwiczenie ze znajomości nazw dendrologicznych: postarajcie się zapamiętać: klon to – Acer platanoides; jawor to: Acer pseudoplatanus; platan to: Platanus acerifolia…
- W parku przy ul. J. Goyki w inwentaryzacji zastosowano nazwę Platanus x hispanica, gdyż ostano w naukach dendrologicznych przyjmuję się tę nazwę jako obowiązującą.
opracowała prof. Bogna Lipińska
akwarele autorstwa prof. Jacka Krenza